DIRTY BIT FORUM
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Το Dirtybit σας ευχεται
  
Σύνδεση

Έχω ξεχάσει τον κωδικό μου

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

Απρίλιος 2024
ΚυρΔευΤριΤετΠεμΠαρΣαβ
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930    

Ημερολόγιο Ημερολόγιο

Εορτολόγιο
Dirtybit radio


Νίκος Γεώργας: βιογραφικό νικητή Ελλάδα Έχεις Ταλέντο

Πήγαινε κάτω

Νίκος Γεώργας: βιογραφικό νικητή Ελλάδα Έχεις Ταλέντο Empty Νίκος Γεώργας: βιογραφικό νικητή Ελλάδα Έχεις Ταλέντο

Δημοσίευση από zalos 10th Ιούνιος 2010, 5:53 am

Μεγάλος νικητής ο Νίκος Γεώργας στο Ελλάδα έχεις Ταλέντο. Ο Νίκος Γεώργας έκλεψε την παράσταση από την πρώτη εμφάνιση του. Διαβάστε το βιογραφικό του.

Νίκος Γεώργας: βιογραφικό νικητή Ελλάδα Έχεις Ταλέντο Nikos-gewrgas-100x80

Το Ελλάδα Έχεις Ταλέντο έριξε αυλαία με 14 εντυπωσιακά ταλέντα από διαφορετικές γενιές και χώρους. Με όλα τα στελέχη του ΑΝΤ1 στο πλατό και τον Ψινάκη να κάνει θεαματική είσοδο, τα νούμερα τηλεθέασης έφτασαν το 35%. Στην δεύτερη θέση βρέθηκε ο Κύπριος Λουκής Αγρότης, που κατάφερε σε λίγα λεπτά να ζωγραφίσει έναν εντυπωσιακό πίνακα της Αρχαίας Ελλάδας. Τρίτος ήρθε ο μικρός Αλέξανδρος, και πάλι Κύπριος, με το ζεϊμπέκικο του.

Ο μεγάλος νικητής του Ελλάδα Έχεις Ταλέντο όμως ήταν ο 55χρονος Νίκος Γεώργας. Ο Ηλίας Ψινάκης, τον αποκάλεσε «Σούζαν Μπόιλ» της Ελλάδας, ενώ σύσσωμη η κριτική επιτροπή, τον «αποθέωσε» χάρη στην συγκλονιστική ερμηνεία του. Εκτός από αρσενική βερσιόν της Susan Boyle, ο Νίκος Γεώργας έχει επίσης χαρακτηριστεί «κλώνος» του Τζον Λοκ – της δημοφιλούς σειράς Lost.

Γεννημένος στην Κόρινθο, ο Νίκος Γεώργας και η οικογένειά του, ήρθαν στην Αθήνα, όταν εκείνος ήταν ακόμη επτά χρονών. Το πάθος του για την μουσική, τον συνόδευε σε όλες τις εκφάνσεις της ζωής του, όμως ποτέ δεν κατάφερε να κυνηγήσει το όνειρό του. «Είχα από μικρός μία κλίση, τραγουδούσα στην οικογένειά μου, όπως και ο πατέρας μου, βέβαια. Στα δέκα μου ο πατέρας μου, μου αγόρασε το πρώτο μου πικάπ, στο οποίο έβαζαν δίσκους, χωρίς φωνή και άρπαζα το μικρόφωνο και τραγουδούσα».

Τελειώνοντας το σχολείο, και αφού δεν είχε καταφέρει να περάσει στην Ιατρική, ο Νίκος Γεώργας έφυγε για την Αγγλία, για να σπουδάσει εκεί. «Μετά από δυο χρόνια, τα παράτησα. Η ζωή ήταν πολύ ακριβή και δεν μπορούσα να τα βγάλω πέρα. Παράλληλα, δεν σταμάτησα ποτέ να τραγουδάω και να διασκεδάζω τους φίλους μου. Μάλιστα, στην Αγγλία, εμφανιζόμουν καμιά φορά σε ελληνικές ταβέρνες».

Τα τελευταία τριάντα χρόνια, ο Νίκος Γεώργας εργάζεται ως υπάλληλος σε χρυσοχοεία στην Πλάκα, μια δουλειά, η οποία όπως λέει του προσφέρει, τα προς το ζην. Πώς όμως πήρε την απόφαση φέτος να περάσει τις «πύλες» του δημοφιλούς talent show; «Πήγα κατόπιν προτροπής ενός φίλου μου. Μου λέει «γιατί δεν πας εκεί»; Ετσι, πήρα την απόφαση να το δοκιμάσω. Όχι, πως δεν το έχω ξανασκεφτεί.».

Αν και ο Νίκος Γεώργας, διαθέτει ένα πλούσιο ρεπερτόριο τραγουδιών, από Φρανκ Σινάτρα και Ελβις Πρισλει, έως και παραδοσιακά δημοτικά τραγούδια, δηλώνει ότι το μουσικό είδος, στο οποίο θα ήθελε να κινηθεί δισκογραφικά, είναι το ελαφρολαικό. «Θα ήθελα να ερμηνεύσω τέτοια κομμάτια, τραγούδια αγάπης, σαν αυτά που λέει ο Γιάννης Πάριος και ο Γιάννης Πλούταρχος, με τους οποίους θα ήθελα μάλιστα να συνεργαστώ και επι σκηνής!»

Τι λέει όμως σε όλους όσους τον παραλληλίζουν με την Βρετανίδα Σούζαν Μπόιλ; « Την ήξερα από πριν, την είχα δει στο σόου. Μου είχε κάνει αίσθηση. Είναι μια γυναίκα, που εμφανισιακά, μοιάζει με κάποια, που μόλις βγήκε από το σπίτι της για να πάει για ψώνια. Γι’ αυτό και πιθανότατα με παραλλήλισαν μαζί της. Τι να κάνουμε; Μακάρι να είχα και την τύχη της!».

κ. Γεώργα, είστε σίγουρα σε καλό δρόμο!
zalos
zalos
the DirtyBit man
the DirtyBit man

Αριθμός μηνυμάτων : 845
Points : 1000045919
Reputation : 228
Join date : 22/10/2008
Ηλικία : 32
Τόπος : HELLAS

http://www.internet-survivor.webs.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης